Pomoc psychologiczna i wsparcie dla rodziców oraz ich dzieci w radzeniu sobie z trudnościami wynikającymi z rozstania, separacji lub rozwodu
Konsultacje, spotkania, porady
Udzielamy konsultacji i porad psychologicznych pozwalających łatwiej pokonywać trudne życiowe sytuacje - konflikty rodzinne, rozstanie, rozwód, przemoc.
Spotkania o charakterze terapeutycznym dla rodziców i dzieci, których celem jest pomoc w przeprowadzaniu rozstania, rozwodu lub separacji w możliwie najbardziej bezkonfliktowy sposób:
- pomoc w przygotowaniu dzieci do rozwodu, rozstania, separacji rodziców,
- pomoc w sporządzeniu planów rodzicielskich dotyczących podziału opieki nad dzieckiem,
- pomoc przy rozwiązywaniu trudności w realizacji kontaktów dziecka z jednym z rodziców,
- pomoc w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych i wychowawczych i mogących pojawić się jako reakcja na sytuację rozwodu, rozstania lub separacji rodziców.
Terapia rodzin
Prowadzimy zintegrowaną terapię rodzin, które chcą podjąć próbę naprawy relacji oraz nabyć umiejętności samodzielnego rozwiązywania konfliktów.
Warsztaty psychologiczne - "Sytuacja dziecka, gdy rodzice rozstają się",
w trakcie których przekazujemy rodzicom wiedzę dotyczą sytuacji dziecka w trakcie i po rozwodzie (np.: jak w zależności od swojego wieku dzieci reagują i przeżywają rozstanie rodziców, jakie są konsekwencje wciągania dzieci w konflikt pomiędzy rodzicami, co to jest i jakie są konsekwencje tzw. alienacji rodzicielskiej), sposobów jakich mogą użyć rodzice, aby zadbać o potrzeby dziecka, metod komunikowania się byłych małżonków lub partnerów w sprawach dotyczących dzieci (w tym zasad wypracowania wspólnego planu rodzicielskiego po rozstaniu oraz organizacji kontaktów dziecka z rodzicami).
Warsztaty obejmują 8 godzin dydaktycznych.
W zasadzie są jednodniowe i odbywają się w niedziele po zebraniu grupy minimum 5 osób. Aktualnie możliwe również zdalne, indywidualne.
Miejsce – siedziba poradni Edukacja wejście B.
Najbliższy termin i warunki - informacji i zapisy w sekretariacie 606 253 800 w godzinach od 10-18 oraz na
Sporządzenie pisemnej opinii psychologicznej rodziny również na potrzeby sądu, m.in. pod kątem oceny relacji i więzi dziecka z rodzicami oraz rodziców z dzieckiem, ustalenia optymalnego zakresu i częstotliwości kontaktów dziecka z rodzicem, z którym ono nie mieszka, kompetencji rodzicielskich, stanu psychicznego dziecka w sytuacji około rozwodowej, ew. przemocy w rodzinie itp. Opinie sporządzają specjalistki i specjaliści z Zespołu Ekspertyz Psychologicznych (działa od lipca 2017 r.).
Mediacja rodzinna może mieć zastosowanie w takich obszarach, jak profilaktyka konfliktu, próby pojednania, czy ustalenia warunków rozstania. Mediacje rodzinne to sposób dochodzenia do satysfakcjonujących rozwiązań stron będących w konflikcie. To sposób wypracowania i uzgodnienia wszelkich warunków rozwodu, separacji czy rozstania. W zakresie dotyczącym dzieci sporządza się rodzicielski plan wychowawczy. Mediacje, to nie terapia psychologiczna. Mediacja jest z zasady krótkoterminowa i nastawiona na cel, którym jest rozwiązanie istniejącego w rodzinie problemu.
Gwarantujemy bezstronność, spokój, poczucie bezpieczeństwa.